Mezinárodní projekt, do kterého jsme se zapojili v roce 2020.

Knihovna vede dětskou skupinku Litobratřická mrňata, s níž plní poslání tohoto projektu a sice podporu čtenářství (předčítání) u nejmenších dětí a vytvoření pozitivního vztahu s knihovnou.

Vybavili jsme dětský koutek nakupujeme doporučenou literaturu jak pro děti, tak i pro rodiče a pořádáme setkání dětské skupinky.

Program setkání je různý, může být tématický. Čteme, tvoříme a řádíme v tělocvičně.

Rodiče mají díky tomuto projektu také přístup do tělocvičny a dětského koutku v rámci otevírací doby knihovny -

každé pondělí a středu od 13:00 - 17:00 hodin.

A nutno říci, že se nám zvýšila návštěvnost jak knihovny, tak tělocvičny. :)


Akce letošního roku:

1. Velikonoční setkání 14.4.2022 - tvoření, dětské knížky, hraní

 

2. Vítání občánků a předání sad Bookstart 30.4.2022

3. Setkání 18.5.2022 - tvoření a hraní

4. Den dětí 2.7.2022 - soutěžní stanoviště, dílničky, představení Příroda kolem nás, Dravci v letu

5. Knižní piknik 14.7.2022 - čtení, soutěžení, společenské hry

6. Tvoření na sv. Martina 11.11.2022 - tvoření, hraní, čtení: pohádka, písně a básně o sv. Martinovi

 

 

Akce v minulých letech:

1. setkání 14.8.2020

Přišlo 8 dětí s 6 rodiči. Byly řešeny organizační záležitosti projektu. Vyprávěly se pohádky (Kuřátko a obilí, Polámal se mraveneček, O medvídkovi) a pak si děti hrály se stavebnicemi a skládačkami, knížkami pro nejmenší a na závěr sportovaly v tělocvičně.

2. setkání 29.9.2020

Přišlo 6 dětí s 5 rodiči. V knihovně probíhala projekce obrázků z knihy Pohádková zahrádka, při níž se četly 2 pohádky. Poté děti tvořily ježečky. Měly připravenou omalovánku ježka a tiskátka s barvami. Následovala volná zábava a sportování v tělocvičně.

- zúčastnilo se 8 dětí s 6 rodiči
- rodičům byly sděleny organizační záležitosti a byly seznámeni s projektem S knížkou do života
- vyprávěly se pohádky, děti měly připravené různé stavebnice, skládačky a knihy, na závěr byly pohybové aktivity v tělocvičně


Více zde: https://litobratrice.knihovna.cz/

3. setkání 3.8.2021

Přišlo 10 dětí se 4 rodiči. Četly se dvě pohádky. Děti si prohlížely knihy, zkoušely Albi tužky a audio knihy. Poté si malovaly obrázky - formou otisků dlaní a řádily v knihovně.

4. setkání na počest předškolákům 11.8.2021

S pozvaných 4 rodin se dostavily pouze 2. Dorazilo 5 dětí a 4 dospělých. Předali jsme dary od obce pro předškoláčky a poté pokračoval program v knihovně. Pro děti bylo připraveno čtení, společenské hry a pohoštění.

5. setkání : Knižní piknik

Zúčastnilo se 50 lidiček.

6. setkání : Dětský den

Zúčastnilo se 132 lidí. V rámci knihovny jsme zajistili vystoupení s exotickými papoušky a opičkou od Radka Jareše (vystupující pan Papoušek), po vystoupení se děti mohly s papoušky také vyfotit. Dále jsme uspořádali dílničky, kde byla možnost navlékat korálky, malovat kamínky nebo omalovánky. V knihovně byly připraveny trošku vědomostní úkoly pro malinké děti i velké a také dětský koutek pro mrňátka. V konferenční místnosti jsme připravili spousty společenských her. Další součástí dětského dne byly soutěže s Litobratřickými beruškami, venkovní posezení s občerstvením, a balíčky dobrot od obce po ukončení soutěžení. Na závěr děti ještě dlouho řádily v tělocvičně.

 

Dětská skupinka "Litobratřická mrňata" vznikla v rámci Obecního úřadu Litobratřice a Místní knihovny Litobratřice, za účelem rozvoje aktivit u dětí od 0 - 3 let (které nechodí do školky - pro děti školkové jsou zaběhlé jiné aktivity).

Knihovna oslovila rodiče dětí, kteří jsou informováni o podrobnostech na facebookové skupině (Dětská skupinka "Litobratřická mrňata"):

K aktivní účasti na setkáních je nahlášeno 9 dětí s rodiči. (Při dalším zájmu je potřeba se nahlásit na skupince, všechny organizační záležitosti se budou řešit právě tam.)

Charakter dětské skupinky se bude tvořit za pochodu dle aktuálních nápadů knihovnice nebo návrhů rodičů.

K dispozici mají mrňata knihovnu, učebnu s dětským koutkem, konferenční místnost k promítání a tělocvičnu, samozřejmostí je také přebalovací pultík.
Setkání budou probíhat dle předem hlášených termínů (zatím není jasné, jak často). Čas bude spíše dopolední.

První setkání by mělo proběhnout v srpnu - podrobnosti budou sděleny později.

 

Kontaktní osoba: Mgr. Eliška Urbanová (můžete mě kontaktovat na facebooku skupiny, nebo do soukromé zprávy)