O nás

"Miluju všechny knihy! Ty útlé, napsané v jednom rozmachu, i ty velké, které jsou dílem celého života; staré s poničenou vazbou, ale i ty které právě vyšly z nakladatelství."
(Éric de Cermel: Knihkupectví na Bylinkovém náměstí)

V roce 2019 knihovna získala ocenění za zdařilou rekonstrukci od Měk Znojmo.

V roce 2020 knihovna reprezentovala Jihomoravský kraj v celostátní soutěži Knihovna roku 2020 (vítězem Knihovna Halenkov).
V souvislosti s touto soutěží získala knihovna ocenění od SKIP "za krásně rekonstruované prostory knihovny s potenciálem pro další rozvoj komunitních aktivit a nápaditou práci s nejmenšími čtenáři."

V roce 2021 jsme převzali z rukou hejmana JMK Mgr. Jana Grolicha a ředitele MZK Brno prof. PhDr. Tomáše Kubíčka, Ph.D. ocenění Komunitní knihovna Jihomoravského kraje 2020, a to "za aktivní přínos knihovny v rozvoji komunitního života obce, za podporu kulturního a společenského života a nadstandardní rozvoj veřejných knihovnických a informačních služeb."

Od roku 2020 jsme členem SKIP ČR.

Reprezentace roku 2022

Dne 14. září roku 2022 knihovnice Eliška Urbanová prezentovala činnost místní knihovny na největší knihovnické konferenci ČR v Olomouci - Knihovny současnosti 2022, v bloku Není malých knihoven (na základě pozvání od ředitelky MěK Znojmo Mgr. Jany Sikorové).

Dne 23. září roku 2022 byla naše knihovna opět prezentována Eliškou Urbanovou na odborném semináři: Co venkovské knihovny umějí a mohou XVIII. v Halenkově. Předmětem prezentace byl projekt pro místní školku "Knihovna Dětem". (Na seminář nás pozvala pracovnice Knihovnického Institutu Národní knihovny ČR, Mgr. Lucie Macháčková)

Naše knihovna

Naše knihovna se nachází v prvním patře budovy Kulturního a společenského centra Litobratřice č.p. 16.

Knihovní fond k 18.5.2022 čítal 3 993 titulů (naučná literatura 1076 knih, krásná literatura 2917 knih). Prezenčně si návštěvníci mohou vypůjčit několik knih s interaktivní Albi tužkou, Ozoboty a také společenské hry nebo stavebnici Makura pro nejmenší. Vyrábíme také vlastní pomůcky s různou tématikou pro malé děti, které laminujeme. Od podzimu 2019 mohou čtenáři využít také koutek Terapie malováním s antistresovými omalovánkami. Knihovna odebírá několik periodik. Mezi ně patří nově Puntík, Šikulka, Časopis PROPAMÁTKY a dále Květy, Naše příroda. Každoročně nám kolegové z Regionálního oddělení Měk Znojmo doručují výměnný fond.
K práci mohou návštěvníci využít 2 počítače a připojení WiFi.

Zřizovatel knihovny: Obec Litobratřice

Další činnost knihovny:

• Realizace projektu "Knihovna Dětem", který byl vytvořen pro děti MŠ Litobratřice.
  • Od července roku 2020 vedení Dětské skupinky "Litobratřická mrňata"
  • Od roku 2020 realizujeme projekt "S knížkou do života"
  • Od roku 2021 se podílíme na kampani "Celé Česko čte dětem"
  • Akce pro nejmenší děti, pro MŠ Litobratřice, pro děti ZŠ a pro veřejnost

Knihovna Vám nabízí nejen knihy, ale také příjemné prostředí pro Váš volný čas:

• Navštivte akce, které pro Vás připravujeme.

• Vychutnejte si klid pro čtení.

• Přijďte si jen tak posedět a odpočinout, nebo přemýšlet a tvořit.

• Přijďte s dětmi do tělocvičny

____________________________________________________________________________________________________________________________

Obec Litobratřice obdržela na základě uzavřené smlouvy č.044939/17/ORR dne 20.9.2017 neinvestiční dotaci z PRV JMK 2017 ve výši 50 000,-Kč. Dotace byla poskytnuta na akci "Vybavení Místní knihovny Litobratřice". Poskytnutá dotaze je označena ÚZ 00331.