O nás

"Miluju všechny knihy! Ty útlé, napsané v jednom rozmachu, i ty velké, které jsou dílem celého života; staré s poničenou vazbou, ale i ty které právě vyšly z nakladatelství."
(Éric de Cermel: Knihkupectví na Bylinkovém náměstí)

V roce 2019 knihovna získala ocenění za zdařilou rekonstrukci od MěK Znojmo.

V roce 2020 knihovna reprezentovala Jihomoravský kraj v celostátní soutěži Knihovna roku 2020 (vítězem Knihovna Halenkov).
V souvislosti s touto soutěží získala knihovna ocenění od SKIP "za krásně rekonstruované prostory knihovny s potenciálem pro další rozvoj komunitních aktivit a nápaditou práci s nejmenšími čtenáři."

V roce 2021 jsme převzali z rukou hejmana JMK Mgr. Jana Grolicha a ředitele MZK Brno prof. PhDr. Tomáše Kubíčka, Ph.D. ocenění Komunitní knihovna Jihomoravského kraje 2020, a to "za aktivní přínos knihovny v rozvoji komunitního života obce, za podporu kulturního a společenského života a nadstandardní rozvoj veřejných knihovnických a informačních služeb."

Od roku 2020 jsme členem SKIP ČR.

Reprezentace roku 2022

Dne 14. září roku 2022 knihovnice Eliška Urbanová prezentovala činnost místní knihovny na největší knihovnické konferenci ČR v Olomouci - Knihovny současnosti 2022, v bloku Není malých knihoven (na základě pozvání od ředitelky MěK Znojmo Mgr. Jany Sikorové).

Dne 23. září roku 2022 byla naše knihovna opět prezentována Eliškou Urbanovou na odborném semináři: Co venkovské knihovny umějí a mohou XVIII. v Halenkově. Tématem prezentace byl projekt pro místní školku "Knihovna Dětem". (Na seminář nás pozvala pracovnice Knihovnického Institutu Národní knihovny ČR, Mgr. Lucie Macháčková.)

Dne 30.11.2022 byla činnost knihovny prezentována také přes online platformu na regionální poradě knihovníků Moravskoslezského kraje v Knihovně Třinec.

Reprezentace roku 2023

Naše knihovna byla pozvána ke sdílení dobré praxe na Inspiračním semináři k projektu Bookstart, dne 30.5.2023, který pořádala Knihovna Jiřího Mahena v Brně, Moravská zemská knihovna v Brně a SKIP ČR. Na tomto semináři v Knihovně Jiřího Mahena v Brně byla odprezentována realizace projektu Bookstart v naší knihovně, vedení dětské skupinky Litobratřická mrňata, akce pro nejmenší, knihovnicí Mgr. Eliškou Urbanovou.

Naše knihovna

Naše knihovna se nachází v prvním patře budovy Kulturního a společenského centra Litobratřice č.p. 16.

Knihovní fond k 31.12.2023 čítal 4 268 titulů (naučná literatura 1112 knih, krásná literatura 3156 knih). Prezenčně si návštěvníci mohou vypůjčit několik knih s interaktivní Albi tužkou, Ozoboty a také společenské hry nebo stavebnici Makura pro nejmenší. Vyrábíme také vlastní pomůcky s různou tématikou pro malé děti, které laminujeme. Od podzimu 2019 mohou čtenáři využít také koutek Terapie malováním s antistresovými omalovánkami. Knihovna odebírá několik periodik. Mezi ně patří nově Šikulka, Tvoříme s láskou, Tvoříme s dětmi. Každoročně nám kolegové z Regionálního oddělení MěK Znojmo doručují výměnný fond.
K práci mohou návštěvníci využít 2 počítače a připojení WiFi.

Knihovna také provozuje tělocvičnu s prvky pro nejmenší děti a dále nabízí hru stolního tenisu pro větší děti nebo dospělé.

Během otevírací doby knihovny probíhají dílničky pro děti, buď tématicky laděné nebo dle fantazie dětí.

Pod záštitou knihovny probíhá od září 2023 každé pondělí Yoga pro děti od 3-7 let s instruktorkou Eliškou Tamarou Kropáčkovou.

Zřizovatel knihovny: Obec Litobratřice

Další činnost knihovny:

• Realizace projektu "Knihovna Dětem", který byl vytvořen pro děti MŠ Litobratřice od roku 2020
  • Od července roku 2020 vedení Dětské skupinky "Litobratřická mrňata"
  • Od roku 2020 realizujeme projekt "S knížkou do života"
  • Od roku 2021 se podílíme na kampani "Celé Česko čte dětem"
  • V roce 2023 jsme podpořili projekt Jižní Morava čte
  • V roce 2023 jsme se stali součástí Festivalu knihoven Znojemska
  • Pořádáme akce v rámci Března - Měsíce knihoven, v rámci říjnového Týdne knihoven
  • Pořádáme Noc s Andersenem
  • Akce pro nejmenší děti, pro MŠ Litobratřice, pro děti ZŠ a pro veřejnost

Knihovna Vám nabízí nejen knihy, ale také příjemné prostředí pro Váš volný čas:

• Navštivte akce, které pro Vás připravujeme.

• Vychutnejte si klid pro čtení.

• Přijďte si jen tak posedět a odpočinout, nebo přemýšlet a tvořit.

• Přijďte s dětmi do tělocvičny

____________________________________________________________________________________________________________________________

Obec Litobratřice obdržela na základě uzavřené smlouvy č.044939/17/ORR dne 20.9.2017 neinvestiční dotaci z PRV JMK 2017 ve výši 50 000,-Kč. Dotace byla poskytnuta na akci "Vybavení Místní knihovny Litobratřice". Poskytnutá dotaze je označena ÚZ 00331.